Wizyta studyjna w Norwegii

Podczas ostatnich dni (22-24 kwietnia 2024 r.) delegacja uczniów z klasy VIII- Nadia , Marysia i Stasiu  pod opieką p. J. Trojnar wraz z przedstawicielami Gminy Cedry Wielkie oraz uczestnikami ze Szkoły Podstawowej w Wocławach, Nowego Stawu i Nowego Dworu Gdańskiego  miała przyjemność uczestniczyć  wyjeździe studyjnym do Lillestrom w Norwegii!

To były intensywne dni pełne ciekawych zajęć prowadzonych przez pracowników Instytutu NILU i IFE. Zwiedziliśmy laboratoria chemii organicznej i nieorganicznej, laboratorium zdrowia, czy laboratorium zajmujące się energią słoneczną i akumulatorami.  Szczególne zainteresowanie wzbudził  wykład dotyczący Prognozy Flexpart, czyli transportu atmosferycznego zanieczyszczeń, oraz monitorowania jakości powietrza i klimatu.

Zwiedziliśmy także Park Energetyczny Akershus- zajmujący się gównie badaniem wodoru i fotowoltaiki, jest to także obiekt zaopatrujący okolice w prąd i ciepłą wodę uzyskaną z  odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie wizyty z dumą przedstawiliśmy naszym gospodarzom nasze ekologiczne inicjatywy realizowane w szkole, oraz zmiany jakie zostały wprowadzenie dzięki realizacji programu „Zielone Żuławy”, w ramach którego przeprowadziliśmy termomodernizację naszej szkoły.

Oprócz ogromnej dawki wiedzy znaleźliśmy chwilę na zwiedzanie Oslo, które wywarło na nas bardzo duże wrażenie.

Dziękujemy wszystkim za niezapomniane doświadczenie i inspirującą wymianę wiedzy i doświadczeń!