Pomorze na Rowerze

Zbliża się czas licznych rodzinnych wycieczek rowerowych, dlatego zachęcamy do przeczytania i przypomnienia sobie aktualnie obowiązujących przepisów przygotowanych przez PORD w Gdańsku.
Źródło: https://www.facebook.com/PORDwGdansku
Mali rowerzyści ?
? Czy wiecie, że zgodnie z przepisami dziecko do 10 lat kierujące rowerem jest pieszym?
Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach nie tylko jako rodzic czy opiekun, ale również jako uczestnik ruchu drogowego.
Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, mogą poruszać się na rowerze wyłącznie w towarzystwie opiekuna i mają obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale w związku z tym powinni:
✅ poruszać się powoli, tempem zbliżonym do kroku pieszego,
✅ ustępować miejsca pieszym,
✅ obserwować otoczenie i zachować ostrożność.
W miejscu, gdzie nie ma:
? chodnika,
? drogi dla pieszych
? pobocza lub nie można z niego korzystać
opiekun wraz ze swoim podopiecznym do 10 lat może poruszać się jezdnią przy jej lewej krawędzi jadąc jeden za drugim. Widząc nadjeżdżający pojazd z przeciwka muszą ustąpić mu miejsca.
Kiedy widoczność jest bardzo dobra ?, a na jezdni ruch innych pojazdów jest mały/znikomy, mogą jechać obok siebie.
? O wszystkich tych zasadach warto pamiętać, gdyż drogi rowerowe wykorzystywane są nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także do przemieszczania się. Stosując się do tych przepisów zapewniamy bezpieczeństwo ? innym rowerzystom, naszym dzieciom oraz sobie.
? Jeżeli ruch pieszy na chodniku jest zbyt intensywny do jazdy rowerem z dziećmi, sugerujemy powstrzymać się od jazdy dla wspólnego bezpieczeństwa.